skip navigation

All-state teams released

By Eric Ebert, MN Baseball Hub, 06/20/11, 4:50PM CDT


Top players in all three classes selected by coaches

Nearly half of the Class 3A 30-man all-state roster comes from four teams: Eden Praire, Burnsville, Stillwater and Centennial.

All-state rosters were released Monday by the Minnesota State High School Baseball Coaches Association.

Maple Grove, which took an undefeated record into the postseason and will take on the Blaze in the state championship, has only one all-state selection in shortstop Karl Sorenson.

Similarly in Class 2A, St. Cloud Cathedral's lone selection is pitcher Andrew Thome.

Eden Valley-Watkins, the Class 1A powerhouse, received to two all-state selections: Shortstop Kevin Kramer and pitcher Matt Geislinger.

Geislinger nearly had a perfect game in the 2011 state tournament quarterfinals, giving up a hit with one out in the seventh inning.

The Eagles will vie for the 2011 championship this week.

All-state team selections are decided by the coaches in each class. All players on the team must receive a nomination from their head coach to be eligible for the honor.

Class 3A All-State Team

Mitch Brown Rochester Century P 11
Pat Kelly Red Wing SS 12
Aaron Klatt Albert Lea P/1B 12
Adam Bray Eden Prairie P 12
Tony Skjefte Eden Prairie 2B 12
Tyler Ruemmele Eden Prairie P 12
Andrew Weber Minnetonka OF 12
Taylor Branstad Eastview OF 12
Eric Peterson Eagan 2B/SS 11
Justin Thrlkeld Burnsville C 12
Matt Stemper Burnsville SS 11
Dan Motl Burnsville OF 11
Ryan Busch Roseville SS 12
David Koll Stillwater P 12
Joe Zorn Stillwater P 12
Padraic Getchell Stillwater OF 12
Robert Youngdahl Hill-Murray P/OF 12
Connor McCallum Hill-Murray P/OF 12
Sam Alt Centennial OF 12
Adam Lamere Centennial 3B 12
Austin Malinowski Centennial P 12
Karl Sorenson Maple Grove SS 12
Ben Meyer Totino-Grace P 12
Max Murphy Robbinsdale Cooper OF 12
Lucas Long Holy Angels P 12
Derrick Keller St. Louis Park SS 12
Jackson Goihl Robbinsdale Armstrong 1B 12
Mickie Keuning Duluth East P 12
Tyler Follis Bemidji P/SS 12
Dalton Leuschke Alexandria SS 12

Player of the Year: Austin Malinowski, Centennial

Class 2A All-State Team

Kyler Anderson Glencoe-Silver Lake 12
Ryan Beyer Morris 12
Stephen Couillard St. Anthony Village 12
Ryan Diers Belle Plaine 12
Garrett Fuchs Rocori 12
Adam Geiger Mankato East 12
Erik Hiedeman Breckenridge 12
Zach Hoffman New Ulm 12
Trevor Jaunich Delano 12
Chris Knoll Holy Family Catholic 12
Kyle Krings Byron 12
Travis Krukow LaCrescent 12
Kyle Lieser Albany 12
Cody Lodermeier Zumbrota-Mazeppa 12
Connor McLeod Detroit Lakes 12
Bryce Oslin Mora 12
Logan Peymann Fairmont 12
Nicho Roessler St. Anthony Village 12
Trevor Sandgren Redwood Valley 12
Justin Scanlon Proctor 12
Josh Shirley Zumbrota-Mazeppa 12
Logan Spitzack Triton 12
Andrew Thome St. Cloud Cathedral 12
Troy Traxler LaCrescent 11
Lucas Unger Kasson-Mantorville 12
Max Waletich Fairmont 12
Mitch Wurm Maple Lake 12

Player of the Year: Andrew Thome, St. Cloud Cathedral

Class 1A All-State Team

Cole Yunker Kenyon-Wanamingo 12
Tyler Nelson Hayfield 12
Aaron Pfaff New Ulm Cathedral 12
Mitch Kelly Lake Crystal-Wellcome Memorial 12
Conrad Masberg Waterville-Elysian-Morristown 12
Jonah Johnson Kerkhoven-Murdock-Sunburg 11
Alex Fink Springfield 11
Trevor Citrowske Canby 12
Dominic Dolan Tracy-Milroy-Balaton 12
Justin Wolf Adrian 12
Blake Molitor West Lutheran 11
Matt Geislinger Eden Valley-Watkins 12
Kevin Kramer Eden Valley-Watkins 12
Grant Anderson Legacy Christian 12
Paul Funk Sebeka 11
Eythan Stangland Deer River 11
Alex Koschak Ely 12
Justin Newman Barnum 12
Garrett Carlin Fosston 12
Robbie Glass Red Lake County 12

Player of the Year: Matt Geislinger, Eden Valley-Watkins

Related Stories

Most Popular Stories

Most Commented Stories

No news currently found.