Quantcast
skip navigation

Mahtomedi, Rocori and New Ulm garner three selections apiece on Class 3A all-tournament team

By Trevor Squire, SportsEngine, 06/26/18, 11:45AM CDT

Share

See which players were selected to the 2018 all-tournament teams.


Photo by SportsEngine

It was evident this year's Class 3A tournament field was well-matched after each quarterfinal game was decided by a single run.

That parity, along with some big-time performances from up and down the lineups, helped three teams — state champion Mahtomedi, runner-up Rocori and third-place finisher New Ulm —  secure three selections on the Class 3A all-tournament team.

Austin Jerylo, Leo Bustos and Jamie Berg were Mahtomedi's selections.

Jerylo held Rocori scoreless for six innings in the championship game to help the Zephyrs secure the title. He was also crucial in a 3-2 quarterfinal win over Grand Rapids, in which he retired the final three batters with a runner on third to keep his team's title dreams alive.

Bustos earned the win against the Thunderhawks and also was 2-for-2 against Alexandria in Mahtomedi's 1-0 semifinal victory.

Berg drove in the Zephyrs' first run and scored another against Grand Rapids.

Jack Steil, Mason Primus and Brandon Gill led the Rocori with three hits apiece in the tournament, helping the Spartans reach their fifth state title game and earning each all-state honors.

Tyler Roufs, Andrew Peters and Hunter Ranweiler were selections from New Ulm.

In Class 2A, Grant Mergen of Maple Lake was named to the all-tournament team after going 6-for-10 and tallying a tournament-best six RBI. His performance, along with those of teammates and fellow all-tournament selections Cole Trager and Ben Goelz — who each finished 5-for-10 at the plate in the tournament — propelled the Irish to a state title.

Heritage Christian Academy's Seth Halvorsen solidified his selection on the Class 1A all-tournament team by hitting two home runs and striking out 16 batters against Sleepy Eye in the championship game to secure the Eagles their first state crown.

Drew Gilbert played hero in the Class 4A title game by throwing a shut out for Stillwater. He also led the Ponies in the tournament with six total bases.

Scroll down to view the all-tournament teams.

Class 4A

Player Position Grade School
Charles Engdahl Outfielder 12 Wayzata
Collin Denk Pitcher/Outfielder 12 Lakeville North
Connor Melton Infielder/Pitcher 12 Blaine
Seth Miller Pitcher/Third Base 12 Blaine
Alex Wilde Outfielder 12 St. Michael-Albertville
Paxton Thompson Infielder/Pitcher 12 St. Michael-Albertville
Mason Nadolney Third Base/Pitcher 12 Minnetonka
Nick Thimsen Outfielder 11 Minnetonka
Andy Andresen Outfielder 12 Minnetonka
Andrew Gilbert Outfielder/Pitcher 12 Stillwater
Cody Venske Catcher/Pitcher 12 Stillwater
Will Frisch Pitcher/Infielder 11 Stillwater

Class 3A

Player Position Grade School
Seth Yeatman Infielder 12 Red Wing
Teddy Lillico Catcher 12 Red Wing
Brock Anderson Pitcher 12 Alexandria
Tyler Roufs Pitcher 12 New Ulm
Hunter Ranweiler Catcher 12 New Ulm
Andrew Peters Pitcher/Shortstop 12 New Ulm
Mason Primus Pitcher/Catcher 12 Rocori, Cold Spring
Brandon Gill Pitcher/Outfielder 12 Rocori, Cold Spring
Jack Steil Shortstop 10 Rocori, Cold Spring
Leo Bustos Pitcher/Outfielder 10 Mahtomedi
Austin Jerylo Pitcher/Third Base 12 Mahtomedi
Jamie Berg Outfielder 12 Mahtomedi

Class 2A

Player Position Grade School
Casey Storlie Pitcher 11 Caledonia
Andrew Goergen Infielder 12 Caledonia
Nathan Leitner First Base 11 Dilworth-Glyndon-Felton
Joseph Linton Outfield 12 Minnehaha Academy
Ryan Friedges Infielder 11 Jordan
Michael Lambrecht Pitcher 11 Jordan
Peter Hansen Infielder/Pitcher 11 Duluth Marshall
Carter Sullivan Outfielder/Pitcher 11 Duluth Marshall
Ben Pedersen Pitcher/Infielder 11 Duluth Marshall
Grant Mergen First Base/Pitcher 12 Maple Lake
Cole Trager Shortstop/Pitcher 12 Maple Lake
Ben Goelz Outfield/Pitcher 11 Maple Lake

Class 1A

Player Position Grade School
Jacob Plaetz Infielder 12 Wabasso
Nick Altermatt Infielder 12 Wabasso
Mason Lane Infielder 10 South Ridge
Joey Janke Infielder 11 South Ridge
Travis Yohnke First Base 11 Parkers Prairie
Hunter Haggenmiller Pitcher Hunter 12 Parkers Prairie
Avery Stevens Pitcher/Infielder 12 Sleepy Eye
Jacob Berg Pitcher/First Base 11 Sleepy Eye
Carter Brinkman Outfielder 12 Sleepy Eye
Jonny Flynn Shortstop/Pitcher 10 Heritage Christian Academy, Maple Grove
Seth Halvorsen Shortstop/Pitcher 12 Heritage Christian Academy, Maple Grove
Taylor Brodersen Maple Grove Pitcher/Catcher/1B 11 Heritage Christian Academy,

Baseball Hub Headlines

  • Baseball schedules posted

  • By Paul Patane, SportsEngine 03/19/2019, 10:45am CDT
  • The new season begins on March 28, but many programs aren't booked to take the field until the following week.
  • Read More