Quantcast
skip navigation

Baseball schedules posted

By Paul Patane, SportsEngine, 03/19/19, 10:45AM CDT

Share

The new season begins on March 28, but many programs aren't booked to take the field until the following week.


Click the above image to view the entire schedule.

The 2019 baseball season begins on March 28 with three matchups slated for that day, but many teams aren’t scheduled to take the field until the week of April 1. More than 40 games are on the calendar for April 2, with several metro teams kicking off their season two days later.

Mahtomedi, which has made the last five Class 3A state tournaments and won 5-1 over Rocori in last year’s championship game, struggled out of the gate with an 0-2 start last season. One of those losses came against South St. Paul, which split an early season doubleheader with the Zephyrs. The teams meet again on April 8, with Mahtomedi aiming to start its title defense with a Metro East Conference victory.

A lot of eyes will be on another east metro matchup as Stillwater, which won the Suburban East Conference a year ago, faces league foe Roseville at CHS Field in St. Paul on April 9 in an early test. The Raiders finished third in conference play a year ago, and lost both of their regular-season matchups to the Ponies by just one run — 8-7 on May 2 and 10-9 on May 17. Coming into this spring, Stillwater sits at No. 22 in USA Today’s Super 25 high school baseball preseason rankings, so this contest should be an early marker to see where this year’s Ponies measure compared to last year’s squad.

The Ponies won 20 consecutive games a year ago, culminating in a Class 4A championship at Target Field in June. With a couple of ace pitchers in Drew Gilbert and Will Frisch returning for their senior campaign, Stillwater seems poised to defend their title. Gilbert, a lefty committed to Oregon State, went 6-1 with a 0.75 earned run average in 2018 with 83 strikeouts in 46 2/3 innings. Frisch, a righty who is also a Beavers commit, recorded 31 strikeouts in 20 2/3 innings with a 2.71 ERA last year.

Also on April 9, Class 1A runner-up Sleepy Eye will try to ease the sting of being throttled 8-0 by Heritage Christian Academy in last year’s state finale, as it takes on Wabasso, which also made the Class 1A tournament a season ago. The Tomahawk Conference rivals split last year’s regular-season series.

In the west metro, Minnetonka, which lost to Stillwater in the Class 4A final, faces Edina for the first time this season on May 3. When the Lake Conference rivals last met, the Skippers defeated the Hornets 8-2 in the Section 2 championship after Edina won both regular-season meetings.

A day later, defending Class 2A champion Maple Lake takes on Duluth Marshall at Wade Stadium in Duluth in a rematch of last season’s Class 2A championship game, which the Irish won 8-4.

The state tournament will be held on June 13, 14, 15 and 20, with each of the state finals scheduled for Target Field in Minneapolis. Quarterfinal and semifinal games will be played at Mini Met in Jordan for Class 1A, Dick Putz Field in St. Cloud for Class 2A, the University of Minnesota’s Siebert Field in Minneapolis for Class 3A, and Class 4A matchups will be held at the St. Paul Saints’ CHS Field, which is shared with Hamline University's baseball team.

To view the entire schedule, click here, or type the name of your favorite program into the “Team Finder” box at the top right corner of the page for that squad’s specific schedule.

If your team’s schedule isn’t posted or needs updating, send the necessary information to scores@sportngin.com.

Baseball Hub Headlines

  • 2019 all-tournament teams unveiled

  • By Paul Patane, SportsEngine 06/24/2019, 12:00pm CDT
  • Three Duluth Marshall players received honors after helping the Hilltoppers win their first state championship since 1950.
  • Read More

Tag(s): Home  Hub Exclusive  MSHSL Conferences  Arrowhead  Cherry  Ely  Mesabi East  Mountain Iron-Buhl  North Woods  Northeast Range  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Big South - Big  Blue Earth Area  Fairmont  Marshall   New Ulm  St. Peter  Waseca  Worthington  Big South - Small  Jackson County Central  Luverne  Pipestone Area  Redwood Valley  St. James  Windom  Camden  Canby  Central Minnesota Christian  Dawson-Boyd  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Lac qui Parle Valley  Lakeview  MACCRAY  Minneota  Renville County West  Russell-Tyler-Ruthton  Tracy-Milroy-Balaton  Yellow Medicine East  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  Willmar  Central Minnesota  Belgrade-Brooten-Elrosa  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Kimball Area  Maple Lake  Pierz  Paynesville  Gopher  Blooming Prairie  Bethlehem Academy  Medford  New Richland-Hartland-Ellendal  United South Central  Waterville-Elysian-Morristown  Maple River  Granite Ridge  Albany  Becker  Foley  Little Falls  Milaca  Mora  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  Great Northern  Crookston  Roseau  Thief River Falls/Goodridge  Warroad  East Grand Forks  Great River  Braham  East Central  Hinckley-Finlayson  Isle  Ogilvie  Onamia  Pine City  Rush City  Aitkin  Heart O'Lakes  Barnesville  Breckenridge  Dilworth-Glyndon-Felton  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Perham  Hiawatha Valley  Byron  Cannon Falls  Goodhue  Hayfield  Kasson-Mantorville  Kenyon-Wanamingo  Lake City  Pine Island  Rochester Lourdes  Stewartville  Triton  Zumbrota-Mazeppa  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Bemidji  Cambridge Christian  Duluth East  Grand Rapids  Hibbing  Hope Christian  Minnesota Transitions  Moorhead  Woodcrest Baptist  South Metro  International School  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  St. Thomas Academy  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Mid-State  Crosby-Ironton  Park Rapids  Pequot Lakes  Staples-Motley  Detroit Lakes  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis Henry  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minneapolis North  MCAA  Bethany Academy  Heritage Christian  Legacy Christian  Lester Prairie/Holy Trinity  Maranatha  New Life Academy  PACT  Trinity  St. Croix Prep  Southwest Christian  West Lutheran  Spectrum  Minnesota River  Belle Plaine  Jordan  LeSueur-Henderson  Mayer Lutheran  Norwood Young America  Sibley East  Tri-City United  Mississippi 8  Mississippi 8 - Blue  Buffalo  Big Lake  Monticello  Rogers  St. Michael-Albertville  Mississippi 8 - Red  Chisago Lakes  North Branch  Princeton  St. Francis  Cambridge-Isanti  Northern Lakes  Hill City/Northland  Littlefork-Big Falls  Nashwauk-Keewatin  Chisholm  Northland  Blackduck  Cass Lake-Bena  Lake of the Woods/Rainy River  Laporte  Nevis  Northome-Kelliher  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Northwest Diamond  Badger-Greenbush-Middle River  Kittson County Central/Lancast  Norman County  Marshall County Central/TC  Red Lake County  Sacred Heart  West Marshall  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  Park Region  Bertha-Hewitt/Verndale  Menahga  New York Mills  Parkers Prairie  Pillager  Sebeka  Ottertail Central  Wadena-Deer Creek  Pheasant  Ashby  Brandon-Evansville  Border West  Hancock  Hillcrest Academy  Ortonville  Wheaton-Herman-Norcross  West Central Area  Pine to Prairie  Lake Park-Audubon  Mahnomen/Waubun  Bagley  Win-E-Mac  Ada-Borup/Norman County West  Fertile-Beltrami  Fosston  NCE/U-H  Polar  Barnum  Carlton  Cook County  McGregor/Cromwell  Esko  Floodwood  Moose Lake-Willow River  Silver Bay  Two Harbors  Wrenshall  South Ridge  Prairie  Browerville  Osakis  Royalton  St. John's Prep  Upsala/Swanville  Long Prairie-Grey Eagle  Red Rock  Adrian  Edgerton/Southwest Minnesota C  Heron Lake-Okabena  Mountain Lake Area - Comfrey  Murray County Central  Red Rock Central/W-WG  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Southeast  Glenville-Emmons/Alden-Conger  Houston  Lyle-Pacelli  Mabel-Canton  Randolph  Schaeffer Academy  Spring Grove  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Johnson  St. Paul Washington  St. Paul Humboldt  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove  Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  TCAC  Academy for Sciences & Agricul  Cristo Rey Jesuit  Liberty Classical  North Lakes  Nova Classical  Shattuck-St. Mary's  Chesterton  Chesterton Academy  Christian Life  Three Rivers  Caledonia  Chatfield  Dover-Eyota  GMLOK  La Crescent  Lewiston-Altura  Plainview-Elgin-Millville  Rushford-Peterson  Southland  St. Charles  Wabasha-Kellogg  Winona Cotter  Tomahawk  Buffalo Lake-Hector-Stewart  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  Tri-Metro  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Anthony Village  St. Croix Lutheran  Valley  Cleveland  Martin Luther/GHEC-Truman  Janesville-Waldorf-Pemberton  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Madelia  Mankato Loyola  Martin County West  Nicollet  St. Clair  West Central  Atwater-Cosmos-Grove City  BOLD  Benson  Melrose  Minnewaska  Montevideo  Morris Area/Chokio-Alberta  Sauk Centre  Wright County  Wright County - West  Annandale  Dassel-Cokato  Glencoe-Silver Lake  Litchfield  Mound Westonka  New London-Spicer  Rockford  Watertown-Mayer  Wright County - East  Delano  Holy Family  Hutchinson  New Prague  Orono  Waconia  Iron Range  Greenway  International Falls   Virginia  Eveleth-Gilbert  Deer River