Quantcast
skip navigation
Home Schedule/Results Standings Leaders Conferences Rankings Postseason More Extended Footer Search Results Team Finder

Team Hitting Records

Team Hitting Records

Source: Tink Larson, Minnesota State High School Baseball Coaches Association, MN Baseball Hub   Updated: June 1, 2014

If you any records here that should be added or changed, please contact Tink Larson: tlarson@hickorytech.net or 507-838-5645

Season: games played

Games Played Team Year
33 Goodhue 2004
32 Brainerd 2003
32 St. Michael-Albertville 2009
31 Rochester Mayo 1999
31 St. Cloud Tech 1997
31 Springfield 1994
31 Wabasso 2008
31 St. Anthony 2008
31 LaCrescent 2009
30 Bloomington Jefferson 2008
30 Winona Cotter 2008
30 Wabasha-Kellogg 2009
30 Owatonna 2009
30 Eden Prairie 2009
30 St. Cloud Cathedral 2012

Season: average

Batting Average Team Year
0.437 Cretin-Derham Hall 1998
0.416 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 2002
0.414 Rochester Lourdes 2002
0.41 Adrian 2007
0.407 Fosston 2009
0.401 Greenway 1988
0.396 Centennial 2010
0.394 Benilde-St. Margaret’s 2005
0.392 Meadow Creek Christian 2007
0.389 Tracy-Milroy-Balaton 1999

Game: At Bats

At Bats Team Opponent Year
68 Osseo Coon Rapids 2012
64 Coon Rapids Osseo 2012
63 Starbuck Glenwood 1959
55 Glenwood Starbuck 1959
54 Waseca St. Peter 2001
51 St. Peter Waseca 2009
50 Hayfield Schaeffer Academy 2014
48 Waseca St. Peter 2009
48 Waseca St. James 1973
48 Mora Elk River 2003
48 Maple River Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain 2005

Season: At Bats

At Bats Team Year
893 Tracy-Milroy-Balaton 1999
892 Wabasso 2008
876 Brainerd 2003
866 Adrian 2005
857 Brainerd 1994
852 St. Anthony Village 2008
847 Burnsville 2007
844 St. Francis 2006
837 Rochester Mayo 2001
823 Byron 1999

Inning: Hits

Hits Team Opponent
16 St. Agnes St. Paul Humboldt 2010
14 Zumbrota-Mazeppa Alden-Conger 2012
13 Blooming Prairie Medford 2001
12 Brainerd Rosemount 1996
12 MACCRAY Canby 2007
11 Blooming Prairie Medford 2001
11 Champlin Park Park Center 2003
11 Rochester Lourdes Lake City 2003
11 Rochester Century Albert Lea 2004
10 Barnum Wrenshall 2004
10 Champlin Park Mpls. Edison 2004
10 Lester Prairie Winsted Holy Trinity 2000
10 Elk River Champlin Park 2006
10 Champlin Park Blaine 2006
10 Centennial Monticello 2010
10 Hayfield Schaeffer Academy 2014

Game: Hits

Hits Team Opponent Year
35 Blooming Prairie Medford 2001
28 Benilde/St. Margaret’s Mound Westonka 2004
25 Lewiston Elgin-Millville 2005
25 Centennial Monticello 2010
25 Hayfield Schaeffer Academy 2014
24 Lakeville Rosemount 2004
24 St. Bernard’s AFS Academy 2008
23 St. Agnes St. Paul Humboldt 2010
23 Rochester Century Albert Lea 2004
23 St. Charles Plainview 2004

Season: Hits

Hits Team Year
350 Cretin-Derham Hall 1998
313 Wabasso 2008
312 Burnsville 2007
309 Tracy-Milroy-Balaton 1999
307 Adrian 2007
305 Rochester Mayo 2001
305 Tracy-Milroy-Balaton 1998
304 Adrian 2005
301 St. Anthony Village 2008
298 Lakeville 2005

Consecutive Hits

Consecutive Hits Team Opponent Year
12 Brainerd Rosemount 1996
12 St. Agnes St. Paul Humboldt 2010
9 Maple River Holy Family Catholic 2008
9 Coon Rapids Mounds View 2007
7 Burnsville Eagan 1998
7 North Branch Spring Lake Park 2009
6 Waseca Kasson-Mantorville 2003
6 Lewiston Elgin-Millville 2005
6 Mankato West Albert Lea 2004
6 MACCRAY Morris 2007
6 Rochester Mayo Hastings 2007
6 Deer River Esko 2012
6 St. Peter Mankato Loyola 2013

Inning: Doubles

Doubles Team Opponent Year
5 St. Agnes St. Paul Humboldt 2010
5 Elk River Duluth Denfield 2004
3 Rochester John Marshall Faribault 2004
3 Sauk Centre Melrose 1994
3 Northfield Austin 2005
3 Glenville-Emmons Houston 2005
3 Proctor Esko 2011
3 Mankato Loyola Jamesville-Waldorf-Pemberton 2013
3 Blackduck Cass Lake-Bena 2013

Game: Doubles

Doubles Team Opponent Year
10 St. Charles Southland 2006
8 Albany Sauk Centre 2007
7 Waseca Wells 1986
7 Waseca Kenyon 1975
7 Dassel-Cokato Watertown 1995
7 Champlin Park Annandale 2004
7 Elk River Park Center 2004
7 Sauk Centre Melrose 1994
7 Kenyon-Wanamingo Pine Island 2007
7 Royalton Pillager 2004
7 St. Agnes St. Paul Humboldt 2010

Season: Doubles

Doubles Team Year
87 Cretin-Derham Hall 1998
73 Kasson-Mantorville 2005
71 Lakeville 2004
70 Lakeville 2005
70 Wabasso 2008
68 St. Anthony Village 2008
67 Bemidji 2012
65 Tracy-Milroy-Balaton 1999
64 Mountain Lake/Butterfield-Odin 2004
62 Rochester Mayo 2001

Inning: Triples

Triples Team Opponent Year
3 Mankato West Faribault 2004
3 Concordia Academy New Life Academy 2007

Game: Triples

Triples Team Opponent
6 Park Center Minneapolis South 2003
5 Concordia Academy Bloomington Minnesota Transitions 2008
4 Concordia Academy Bloomington New Life Academy 2007
4 Albert Lea Austin 2012
3 Waseca Cannon Falls 1970
3 Winona Winona 2002
3 Mankato East Waseca 2003
3 Wabasso Buffalo Lake-Hector 2002
3 Elk River Centennial 1979
3 Blooming Prairie New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 2001
3 Mankato West Faribault 2004
3 Southwestern United Murray County Central 2004
3 Shakopee Chaska 2006
3 Sauk Rapids Hibbing 2008
3 Sauk Rapids Rocori 2008
3 Morris Montevideo 2011

Season: triples

Triples Team Year
19 Concordia Academy Bloomington 2008
18 Brainerd 1994
16 Lester Prairie 2000
16 Albany 2011
15 Tracy-Milroy-Balaton 1998
15 Champlin Park 1998
13 Winona 1989
13 Mayer-Lutheran 1992
13 Mayer-Lutheran 2002
13 Wabasso 2003
13 Wabasso 2008

Inning: Home Runs

Home Runs Team Opponent Year
7 Lac Qui Parle Pipestone/Jasper 1998
5 Meadow Creek Christian St. Clair 2007
4 Burnsville Eagan 1998
4 Centennial Osseo 2006
4 Dover-Eyota Elgin-Millville 2005
3 Virginia Superior (3 GS) 2003
3 Rochester Century Mankato East 2003
3 Rosemount Eastview 2010
3 Proctor Eveleth-Gilbert 2004

Game: Home Runs

Home Runs Team Opponent Year
7 Rochester Century Mankato East 2003
7 Lac Qui Parle Pipestone/Jasper 1998
7 Centennial Osseo 2006
7 Meadow Creek Christian St. Clair 2007
6 Cook County McGregor 2008
5 Meadow Creek Christian Breck 2007
5 Waseca Blue Earth 1998
5 Burnsville Eagan 1998
5 Rushford-Peterson Chatfield 2005
4 Dassel-Cokato Annandale 1996
4 Byron Blooming Prairie 2003
4 Elk River Irondale 1981
4 Sauk Centre Melrose 1994
4 Dover-Eyota Elgin-Millville 2005
4 Waseca Wells 1979

Season: Home Runs

Home Runs Team Year
50 Cretin-Derham Hall 1998
49 Burnsville 1998
41 Dover-Eyota 1997
35 Greenway 1999
31 Redwood Valley 2002
30 Winona 1985
30 Sauk Centre 1982
30 Centennial 2010
29 Warroad 2005
28 Glencoe-Silver Lake 2009

Consecutive Home Runs

Home Runs Team Opponent Year
4 Dover-Eyota Elgin-Millville 2005
4 Lac Qui Parle Pipestone/Jasper 1998
3 Sauk Centre Battle Lake 1982
3 Annandale Kimball 1989
3 Rosemount Eastview 2010
3 Proctor Eveleth-Gilbert 2004

Grand Slam Home Runs: Game

Home Runs Team Opponent Year
3 Virginia Superior, Wis 1997

Inning: total bases

Total Bases Team Opponent Team
28 Lac Qui Parle Pipestone/Jasper 1998
24 Burnsville Eagan 1998
24 Meadow Creek Christian St. Clair 2007
21 St. Agnes St. Paul Humboldt 2010
19 MACCRAY Canby 2007
18 Dover-Eyota Elgin-Millville 2005
18 Barnum Wrenshall 2004
17 MACCRAY Morris 2007
17 Deer River Littlefork-Big Falls 2012
16 Centennial Osseo 2006
16 Mankato Loyola Janesville-Waldorf-Pemberton 2013

Game: total bases

Total Bases Team Opponent Year
46 Cook County McGregor 2008
41 Meadow Creek Christian St. Clair 2007
40 Sauk Centre Melrose 1994
39 Burnsville Eagan 1998
39 Lac Qui Parle West Central 1998
38 Meadow Creek Christian Breck 2007
36 Hayfield Schaeffer Academy 2014
35 Waseca Blue Earth 1998
35 Rushford-Peterson Chatfield 2005
34 Kenyon-Wanamingo Pine Island 2007
34 Concordia Academy New Life Academy 2007

Season: total bases

Total Bases Team Year
460 Tracy-Milroy-Balaton 1998
445 St. Anthony Village 2008
437 Centennial 2010
433 Burnsville 2007
432 Tracy-Milroy-Balaton 1999
421 Wabasso 2008
421 Sauk Centre 1994
408 Rochester Mayo 2001
408 Bemidji 2012
385 Glenville-Emmons 2005

Season: slugging percentage

Percentage Team Year
.650 Centennial 2010
.641 Fosston 2009
.610 Redwood Valley 2002
.587 Tracy-Milroy-Balaton 1998
.577 Morris 2011
.558 Dover-Eyota 2005
.552 Lakeville 2004
.549 Meadow Creek Christian 2007
.523 Sauk Centre 1994
.522 St. Anthony Village 2008

Inning: Runs Batted In

RBI Team Opponent Year
24 Lester Prairie Winsted Holy Trinity 2000
23 St. Agnes St. Paul Humboldt 2010
15 Virginia Superior 1997
14 Southwestern United Martin Luther/Granada-Huntley/East Chain 2003
14 Champlin Park Minneapolis Edison 2004
14 Meadow Creek Christian St. Clair 2007
13 Hayfield Schaeffer Academy 2014
11 Waseca Wells 1979

Game: Runs batted in

RBI TEAM OPPONENT YEAR
40 Lester Prairie Winsted Holy Trinity 2000
30 Dassel-Cokato Monticello 1985
29 St. Agnes St. Paul Humboldt 2010
28 MACCRAY Central Minnesota Christian 2007
28 St. Anthony Village Mounds Park Academy 2008
27 Blackduck Cass Lake-Bena 2013
26 Hayfield Schaeffer Academy 2014
25 Minneapolis South Minneapolis North 2010
24 Maple River United South Central 2004
23 Rochester Century Albert Lea 2004

Season: Runs batted in

RBI TEAM YEAR
290 Cretin-Derham Hall 1998
240 St. Anthony Village 2008
236 Tracy-Miroy-Balaton 1998
230 Dover-Eyota 1997
226 Goodhue 2004
225 Hermantown 2002
225 Wabasso 2008
222 Lester Prairie 2000
218 Sauk Centre 1994
216 Glencoe-Silver Lake 2009

Inning: Runs

Runs TEAM OPPONENT YEAR
27 Lester Prairie Winsted Holy Trinity 2000
23 St. Agnes St. Paul Humboldt 2010
19 Stewartville Houston 2011
19 Zumbrota-Mazeppa Alden-Conger 2012
18 Redwood Falls Sleepy Eye 1969
18 Virginia Superior 1997
17 Bemidji Blackduck 1973
17 St. Bernard's AFS Academy 2008
17 Hill City Mountain Iron-Buhl 2011
16 Stillwater St. Thomas 1981
16 Blooming Prairie Medford 2001
16 Barnum Medford 2004
16 Lewiston-Altura Grand Meadow/LeRoy Ostrander/Kingsland 2009

Game: Runs

RUNS TEAM OPPONENT YEAR
50 Greenway Northland 1994
48 Lester Prairie Winsted Holy Trinity 2000
43 Blackduck Cass Lake-Bena 2013
39 Blooming Prairie Medford 2001
39 Minneapolis South Minneapolis North 2010
38 Owatonna Minneapolis North 2007
38 Minneapolis South Minneapolis North 2007
37 Minneapolis Edison Minneapolis North 2007
37 BOLD Central Minnesota Christian School 1998

Season: Runs

Runs TEAM YEAR
337 Cretin-Derham Hall 1998
302 Rochester Lourdes 2003
294 St. Anthony Village 2008
289 Dover-Eyota 1997
285 Greenway 1985
276 Glencoe-Silver Lake 2009
274 Sauk Centre 1994
273 Tracy-Milroy-Balaton 1999
266 Greenway 1994
266 Lester Prairie 2000

Inning: stolen bases

Stolen Bases Team Opponent Year
7 Albert Lea Mankato West 2011
6 Waseca Red Lake 1990
6 Fairmont Waseca 2008
5 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland Dover-Eyota 2010
4 St. Peter Waseca 1994
4 Blake Minneapolis Edison 2010
4 Proctor Duluth Marshall 2011

Game: stolen bases

Stolen Bases Team Opponent Year
18 Concordia Academy Bethany Academy 2008
17 Albert Lea Mankato East 2011
16 Waseca Red Lake 1990
15 Waterville-Elysian-Morristown Janesville-Waldorf-Pemberton 2003
14 Springfield Wabasso 2003
14 Concordia Academy New Life Academy 2007
14 Deer River Littlefork-Big Falls 2012
13 Deer River Aitkin 2009
13 Deer River MIB 2013
12 Champlin Park Irondale 2002
12 Lyle/Austin Pacelli Houston 2005
12 Glenville-Emmons Lyle/Pacelli 2006
12 Cook County Ogilve 2008
12 Blake Minneapolis Edison 2010

Season: stolen bases

Stolen Bases Team Year
167 Springfield 2014
150 Deer River 2012
143 Aitkin 2012
142 Greenway 1988
132 St. Agnes 2006
131 New Richland-Hartland 1988
129 St. Agnes 2005
129 Deer River 2009
127 Concordia Academy-Bloomington 2008
125 Waseca 1990
125 Jackson County Central 1998
125 New Richland-Harland-Ellendale-Geneva 2002

Inning: walks

Walks Team Opponent
10 Blue Earth Waseca 2002
10 Waterville-Elysian-Morristown Janesville-Waldorf-Pemberton 2007
9 Waseca Albert Lea 2001
9 Rochester Mayo Rochester John Marshall 2005
9 Southwestern United Martin Luther/Grenada-Huntley-East Chain 2004
8 St. Anthony Village Mound Park Academy 2008
8 Blue Earth Waseca 2010
7 Mankato West Mankato East 2003
7 Maple River Faribault Academies 2007
7 Waseca Winona 2007
7 Waseca Wells 1979
7 Mankato Loyola Janesville-Waldorf-Pemberton 2009
7 Mankato Loyola Janesville-Waldorf-Pemberton 2009

Game: walks

Walks Team Opponent Year
30 Dassel-Cokato Monticello 1985
26 Lester Prairie Winsted Holy Trinity 2000
21 Dassel-Cokato Paynesville 1983
21 Mankato Loyola Janesville-Waldorf-Pemberton 2009
19 Minneapolis South Minneapolis North 2010
18 Waterville-Elysian-Morristown Janesville-Waldorf-Pemberton 2007
18 Mankato Loyola Janesville-Waldorf-Pemberton 2007
18 Proctor Moose Lake-Willow River 2011
17 Mankato Loyola United South Central 2005
17 Lakeville North Minneapolis North 2007
17 Mankato Loyola Janesville-Waldorf-Pemberton 2013
17 Blackduck Cass Lake-Bena 2013

Season: walks

Walks Team Year
185 Cretin-Derham Hall 1998
180 Waseca 1990
174 Park-Cottage Grove 1990
166 Southwestern United 2006
163 Jackson County Central 2002
163 Sauk Centre 1994
158 Dassel-Cokato 1983
156 Maple River 2006
151 Lester Prairie 2000
149 St. Anthony Village 2008

Inning: strikeouts

Strikeouts Team Opponent Year
5 Hayfield LaCrescent 2012
5 LeCenter/Cleveland Maple River 2009
4 Austin Waseca 2002
4 Kittson Central Win-E-Mac 2000
4 Blaine Champlin Park 2003
4 Winona Cotter Byron 1992
4 Winona Albert Lea 2005
4 Centennial Blaine 2008
4 Como Park St. Anthony Village 2006
4 Waseca St. James 2009
4 Rochester Mayo Rochester Century 2012
4 Rochester John Marshall Rochester Century 2012

Game: strikeouts

Strikeouts Team Opponent Year
32 Glenwood Starbuck 1959
29 Coon Rapids Osseo 2012
29 Osseo Coon Rapids 2012
25 Heron Lake/O/L Red Rock Central 1994
22 Warroad Thief River Falls 2009
22 Dilworth-Glyndon-Felton Frazee 2010
22 Starbuck Glenwood 1959
21 Waseca New Ulm 1970
21 Waseca St. Peter 2009
21 St. James Waseca 1973
21 Thief River Falls Bemidji 1974
21 Mora Grand Rapids 2003
21 Milaca Sauk Rapids 1972

Season: Strikeouts

Strikeouts Team Year
190 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 2009
187 Jackson County Central 1996
170 Waseca 1979
167 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 2010
164 Byron 2002
160 Wabasso 2002
160 Lakeville North 2007
158 Byron 1999
158 Mora 2001
157 Southland 1988
154 Mayer-Lutheran 2000

Consecutive Strikeouts

Strikeouts Team Opponent Year
11 Winona Cotter Byron 1992
10 Foley Mora 2002
9 Foley Mora 2002
9 Kittson Central Win E Mac 2000
9 Austin Albert Lea 2012
8 Rochester Lourdes Winona Cotter 1998
8 Bemidji Brainerd 1973
8 Albert Lea Mankato East 2005
7 Waterville-Elysian-Morristown Waseca 2003
7 Albert Lea Waseca 2003
7 Badger-Greenbush-Middle River Win E Mac 2001

Inning:

Hit by Pitch Team Opponent Year
6 Lac Qui Parle Valley Tracy-Milroy-Balaton 2014
4 Austin Waseca 1994
4 Rochester Century Albert Lea 2000
4 Springfield New Ulm Cathedral 2007
4 Mankato Loyola Janesville-Waldorf-Pemberton 2008
4 Foley Milaca 2014
3 Faribault Albert Lea 2001
3 Zumbrota-Mazeppa Pine Island 2004
3 Rochester Century Faribault 2005
3 Winsted Holy Trinity Concordia Academy 2006
3 Mankato Loyola Truman 2007
3 Rochester Mayo Rochester John Marshall 2008
3 Faribault Rochester Mayo 2008
3 Tracy-Milroy-Balaton Mt. Lake/Butterfield-Odin 2008
3 New Ulm Waseca 2011
3 St. Cloud Cathedral Proctor 2012

Game: Hit by pitch

Hit By Pitch Team Opponent Year
9 Springfield Minnesota Valley Lutheran 2004
8 Springfield New Ulm Cathedral 2007
8 Foley Milaca 2014
7 Lester Prairie Winsted Holy Trinity 2000
7 Glenville-Emmons Alden-Conger 2006
7 Mankato Loyola Janesville-Waldorf-Pemberton 2008
7 Owatonna Faribault 2008
7 New Ulm Cathedral Comfrey/Cedar Mountain 2012
7 Lac Qui Parle Valley Tracy-Milroy-Balaton 2014
6 Zumbrota-Mazeppa Pine Island 2004
6 Triton Pine Island 2004
6 Springfield Southwestern United 2004
6 Kingsland Rushford-Peterson 2006
6 Winsted Holy Trinity Concordia Academy 2006
6 Minneapolis South Maple Grove 2006
6 Owatonna Minneapolis North 2007
6 Mankato Loyola St. Peter 2007
6 Tracy-Milroy-Balaton Mt. Lake/Butterfield-Odin 2008
6 Mankato Loyola St. Peter 2007

Season: Hit By Pitch

Hit By Pitch Team Year
52 Springfield 2004
46 Springfield 2007
43 Wabasso 2008
41 Zumbrota-Mazeppa 2008
41 Mankato Loyola 2007
37 Fosston 2011
36 Tartan 2004
36 Lester Prairie 2000
35 Byron 2002
34 St. Anthony Village 2006

Inning: On Base

On Base (H, W, HBP) TEAM OPPONENT YEAR
25 St. Agnes St. Paul Humboldt 2010
17 Hayfield Schaeffer Academy 2014
16 Southwestern United Martin Luther/Grenada/Huntley-East Chain 2003
16 Rochester Century Albert Lea 2004
15 Champlin Park Minneapolis Edison 2004
15 Maple River Martin Luther/Grenada/Huntley-East Chain 2005
15 Blackduck Cass Lake-Bena 2013

Game: On Base

On Base (H, W, HBP) TEAM OPPONENT YEAR
42 Blackduck Cass Lake-Bena 2013
41 Hayfield Schaeffer Academy 2014
38 St. Anthony Village Mounds Park Academy 2008
37 Mankato Loyola Janesville-Waldorf-Pemberton 2013
34 Rochester Century Albert Lea 2004
34 Lakeville North Minneapolis North 2007
33 Concordia Academy New Life Academy 2007
30 Southwestern United Edgerton 2006
30 Mankato Loyola Waterville-Elysian-Morristown 2007
29 Southwestern United Martin Luther/Grenada/Huntley-East Chain 2003
29 Mankato Loyola United South Central 2005
29 Mankato Loyola Janesville-Waldorf-Pemberton 2007

Season: On Base

On Base (H, W, HBP) TEAM YEAR
477 St. Anthony Village 2008
472 Sauk Centre 1994
435 Bemidji 2012
426 Deer River 2010
419 Burnsville 2007
414 St. Anthony Village 2006
410 Glenville-Emmons 2005
398 Adrian 2004
396 Southwestern United 2006
390 Proctor 2011
389 West Lutheran 2011

Season: On base percentage

Percentage Team Year
.546 Shakopee 1984
.527 Park 1990
.521 Pine Island 1995
.514 Glenville-Emmons 2005
.511 Meadow Creek Christian 2007
.508 Hermantown 2002
.478 Fosston 2009
.471 Meadow Creek Christian 1996
.464 Lakeville 2004
.464 Centennial 2010

Game: sacrifices

Sacrifices Team Opponent Year
6 Mound Westonka Litchfield 2006
6 Rochester Mayo Owatonna 2010
6 Albert Lea Winona 2011
5 Elk River Ogilive 1975
5 Elk River St. Cloud Tech 1977
5 Elk River ? 1982
5 Robbinsdale Armstrong Minnetonka 2003
5 Waseca Fairmont 2005
5 Coon Rapids Osseo 2012

Season: sacrifices

Sacrifices Team Year
47 Mayer-Lutheran 1978
44 Browerville 2012
37 Sauk Centre 1986
37 Southwestern United 2006
35 Mound Westonka 2006
35 St. Anthony Village 2008
33 St. Anthony Village 2006
32 Deer River 2010
32 Albert Lea 2011
30 Tracy-Milroy-Balaton 1999
30 Elk River 1977

Most Popular