Quantcast
skip navigation
Home Schedule/Results Standings Leaders Rankings Postseason More Extended Footer Search Results Team Finder

State Tournament Records

State Tournament Records

Source: Tink Larson, Minnesota State High School League Baseball Coaches Association, MN Baseball Hub   Updated: October 20, 2014

If you see any records here that should be added or changed, please contact Tink Larson: tlarson@hickorytech.net  or 507-838-5645

Inning

CATEGORY RECORD PLAYER SCHOOL OPPONENT YEAR
Hits 2 Troy Holtz Waseca Greenway 1990
2 Jade O'Brien Brainerd Rosemount 1996
2 Brad Streiff Brainerd Rosemount 1996
2 Chris Studer Brainerd Rosemount 1994
2 Ben Dold Sauk Centre Greenway 2006
2 Mark Halstensgard St. Anthony Village Paynesville 2006
Doubles 2 Ben Dold Sauk Centre Greenway 1994
Triples 1 Many Many Many
Home Runs 1 Many Many Many
Total Bases 5 Chris Studer Brainerd Rosemount 1996
Runs Batted In 4 Many Many Many
Runs 2 Joel Tveite Waseca Greenway 1988
2 Zach Hinkemeyer Rocori LaCrescent 2010
Stolen Bases 2 Monte Dufault Waseca Windom 1987
2 Kevin Sannes Byron Sauk Rapids 1989
Walks 2 Brian Earle Waseca Greenway 1988
Strikeouts 2 Many Many Many
Hit By Pitch 1 Many Many Many
Sacrifices 1 Many Many Many
Errors 2 Bruce Sayers Red Lake Waseca 1990
2 Vince Huerd Warroad Waseca 1988

Game

CATEGORY RECORD PLAYER SCHOOL OPPONENT YEAR
At-Bats 6 Monte Dufault
Todd Roth
Nate Triplett
Ryan Schaust
Kory Schulte
Will Watson
Waseca
Delano
Delano
Delano
La Crescent
DeLaSalle
Windom
Hermantown
Hermantown
Hermantown
DeLaSalle
La Crescent
1987
2004
2004
2004
2009
2009
Hits 5 Pad Getchell Stillwater Forest Lake 2011
Doubles 3 Chris Buss
Matt Swanson
Rosemount
Upsala-Swanville
Sartell
Adrian
2004
2005
Triples 2 Lawrence Tessier
Todd Roth
John Haskamp
Duluth Denfeld
Delano
Sauk Center
Melrose
Hermantown
Sleepy Eye
1947
2004
1981
Home Runs 2 Josiah Hagemann
John Kalmi
Scott Kunz
Hunter Dunbar
Howard Lake-Waverly
Nashwauk-Keewatin
Pine Island
Glencoe-Silver Lake
Win-E-Mac
Fertile-Beltrami
LeCenter/Cleveland
Pipestone
2003
2004
1992
2007
Total Bases 9 Dan Lyons
Hunter Dunbar
Rochester Century
Glencoe-Silver Lake
Champlin Park
Pipestone
2003
2007
Runs Batted In 6 David Kinnert
John Kalmi
Billy Cook
New York Mills
New York Mills
Sleepy Eye St. Mary's
St. Bernard's
Fertile-Beltrami
Southwestern United
2004
2004
2006
Runs 4 Quinn Hammond
Kent Koch
Dustin Schaust
Devin Croal
Derek Wilfahrt
Luke Becker
Waseca
Delano
Delano
Coon Rapids
New Ulm Cathedral
Fairmont
Red Lake
Hermantown
Hermantown
Stillwater
St. Bernard's
Kasson-Mantorville
1990
2004
2004
2008
2009
2014
Stolen Bases 4 Monte Dufault
Quinn Hammond
Troy Traxler
Waseca
Waseca
La Crescent
Windom
Red Lake
DeLaSalle
1987
1990
2009
Walks 4 Quinn Hammond
Craig Fischer
Waseca
New Ulm Cathedral
Red Lake
St. Bernard's
1990
2009
Strikeouts 4 Joe Biondi
Nick Eull
Warroad
Byron
Waseca
Montgomery-Lonsdale
1988
2000
Hit By Pitch 2 Dave Ruhland
Chris Adams
Corey Bye
Jacob Esch
Will Watson
Eric Loxtercamp
Waseca
Hermantown
Dassel-Cokato
Cretin-Derham
DeLaSalle
Rocori
Warroad
Jackson County Central
Maple Grove
Duluth East
La Crescent
Delano
1988
2004
2007
2007
2009
2010
Sacrifices 3 Barry Dufault Waseca Sleepy Eye 1990
Errors 3 Bruce Sayers
Lance Sage
Brad Koosman
Joel Dostert
Josh Olson
Seth Garrett
Seth Garrett
Ben Vondahl
Ethan Scott
Austin Wollenburg
Ben Tureson
Tyler Harper
Red Lake
Warroad
Howard Lake-Waverly
BEST
Southwestern United
Pipestone
Pipestone
Chatfield
Hastings
Browerville/Eagle Valley
Northern Freeze
DeLaSalle
Waseca
Waseca
Sleepy Eye St. Mary's
Chatfield
Sleepy Eye St. Mary's
Winona Cotter
Roseau
Sacred Heart
Maple Grove
Northern Freeze
Browerville/Eagle Valley
Orono
1990
1988
2003
2003
2006
2006
2006
2006
2007
2009
2009
2009

Tournament

CATEGORY RECORD PLAYER SCHOOL YEAR
Average (minimum 7 at bats) .909 Jamie Hoffman New Ulm 2002
At-Bats 13 Riley Kramer
Tony Linbo
Bryan Josh
Travis Anderson
Erik Knutson
Holden Hartert
Kory Schulte
BOLD
Byron
Tartan
Jackson County Central
Rochester John Marshall
Wabasha-Kellogg
La Crescent
2013
2000
2004
2004
2006
2009
2009
Hits 11 Chet Meyer Windom 1985
Consecutive Hits 7 Chet Meyer Windom 1985
Doubles 4 Dustin Vedbraaten
Nate Alfson
Conner Riddle
Win-E-Mac
Pipestone
Holy Family Catholic
2003
2007
2012
Triples 3 Lawrence Tessier
John Haskamp
Duluth Denfeld
Sauk Centre
1947
1981
Home Runs 3 Hunter Dunbar Glencoe-Silver Lake 2007
Total Bases 16 Hunter Dunbar Glencoe-Silver Lake 2007
Runs Batted In 9 John Kalm
Brandon Voth
Nashwauk-Keewatin
Goodhue
2004
2004
Runs 7 Cory Nietfeld
Derek Stanger
Paynesville
Paynesville
2005
2005
Stolen Bases 7 Troy Traxler LaCrescent 2009
Walks 8 Quinn Hammond Waseca 1990
Strikeouts 7 Rylee Landsom LaCrescent 2009
Hit By Pitch 4 Matt Miller Hopkins 1987
Sacrifices 5 Many Many
Errors 6 Seth Garrett Pipestone 2006

Tournament Career

CATEGORY RECORD PLAYER SCHOOL YEARS
Average (minimim 12 at bats) .722 Dustin Vedbraaten Win-E-Mac 2002-2003
At-Bats 23 Monte Dufault Waseca 1987-1988
23 Derrick Harmon Waseca 1987-1988
Hits 23 Chet Meyer Windom 1984-1985
Doubles 4 Don Kleinschmidt Sauk Centre 1981-1982
Triples 3 John Haskamp Sauk Centre 1981-1982
Home Runs 3 Hunter Dunbar Glencoe-Silver Lake 2007
Total Bases 17 Hunter Dunbar Glencoe-Silver Lake 2007
Runs Batted In 10 Many Many
Runs Scored 7 Joel Tveite
Steve Grewe
Waseca
St. Anthony Village
1987-1988
2006, 2008
Stolen Bases 8 MANY Many
Walks 8 Quinn Hammond Waseca 1990
Strikeouts 10 Many Many
Hit By Pitch 4 Matt Miller Hopkins 1987
Sacrifice 5 Many Many
Errors 6 Seth Garrett Many 2006

Inning

CATEGORY RECORD PLAYER SCHOOL Opponent YEAR
Runs Allowed 9 Kurt Miller Greenway Waseca 1988
Earned Runs Allowed 9 Kurt Miller Greenway Waseca 1988
9 Matt Schuld Robbinsdale Armstrong Cretin-Derham Hall 2006
Hits Allowed Many Many Many Many Many
Walks Allowed Many Many Many Many Many
Hit By Pitch 4 Cody Lewis Jackson County Central Hermantown 2004
Strikeouts 3 Many Many Many Many
Pickoffs 2 Jeff Voshell Waseca Luverne 1990

Game

CATEGORY RECORD PLAYER SCHOOL OPPONENT YEAR
Innings Pitched 11 Joel Tveite Waseca Windom 1987
Runs Allowed 13 Chad Erickson Warroad Waseca 1988
Earned Runs 11 Kurt Miller Greenway Waseca 1988
11 Mitch Petcoff Hermantown Dalano 2006
Hits Allowed 16 Chris Bullis Waconia Breck 2003
Walks 11 Adam Sorenson Mankato West Rochester Century 2003
Hit By Pitch 4 Cody Lewis Jackson County Central Hermantown 2004
4 Jake Lynn Aitken Fairmont 2014
Strikeouts 18 Chris Ziskovsky Montgomery-Lonsdale Byron 2000
Consecutive Strikeouts 6 Nolan Knott Red Lake Falls Browerville/Eagle Valley 2008
No Hitter 1 Robert Kochevar Eveleth Bricelyn 1952
1 Dan Carey Hastings Bloomington Kennedy 1966
1 Chad Lindaman Windom Tracy-Milroy 1985
1 Jared Thies Pipestone Warroad 2005
1 Todd Steil Rocori Brooklyn Center 1991
1 Matt Magers Gaylord Springfield 1994
1 Logan Sandgren BOLD Wabasha-Kellogg 2013
1 Logan Shore Coon Rapids Wayzata 2013
1 Cory Loechler Wabasha-Kellogg Windom 2013
Perfect Game 1 Chad Lindaman Windom Tracy-Milroy 1985
Pickoffs 3 Dan Morrison Pipestone Area Kasson-Mantorville 2005

Tournament

CATEGORY RECORD PLAYER SCHOOL YEAR
Games Pitched 3 Dave Hartman
Pat Bushard
Jeff Voshell
Ben Dirkes
Jordan Smith
Brandon Verthein
Cody Johnson
Matt Geislinger
Evan DeCovich
Austin
Marshall
Waseca
MACCRAY
La Crescent
Owatonna
Eden Valley-Watkins
Eastview
1964
1976
1990
1994
2009
2009
2009
2011
2012
Complete Games 3 Jeff Voshell Waseca 1990
Innings Pitched 21 Pat Bushard Marshall 1976
Wins 3 Dave Hartman
Jay Krzmarzick
Jeff Voshell
Austin
Sleepy Eye
Waseca
1964
1981
1990
Runs Allowed 15 Jesse King St. Bernard's 2009
Earned Runs Allowed 16 Mitch Petcoff Hermantown 2004
Consecutive Scoreless Innings 21 Patt Bushard Marshall 1976
Hits 17 Cody Hallahan Glencoe-Silver Lake 2007
Walks 10 Many Many
Strikeouts 26 Dave Hartman Austin 1963
Hit by Pitch 4 Cody Lewis Jackson County Central 2004
Shutouts 2 Zach Campbell
Logan Sandgren
Sam Hentges
Tracy-Milroy-Balaton
BOLD
Mounds View
2011
2013
2014
Pickoffs 4 Jeff Voshell Waseca 1990

Tournament Career

CATEGORY RECORD PLAYER SCHOOL YEARS
Games Pitched 7 Dave Hartman Austin 1962, 1963, 1964
Complete Games 4 Dave Hartman
Chris Case
Austin
Waseca
1962, 1963, 1964
1987, 1988
Innings Pitched 40 Dave Hartman Austin 1962, 1963, 1964
Wins 5 Dave Hartman Austin 1962, 1963, 1964
Runs Allowed Many Many Many
Earned Runs Allowed 15 Mitch Petcoff Hermantown 2004
Hits Allowed 22 Joel Tveite Waseca 1987, 1988
Walks Allowed 19 Chris Case Waseca 1987, 1988
Strikeouts 59 Dave Hartman Austin 1962, 1963, 1964
Shutouts 3 Jack Fossand St. Agnes 2012, 2013
No-Hitter 1 Robert Kochevar Eveleth 1952
1 Dan Carey Hastings 1966
1 Chad Lindaman Windom 1985
1 Jared Thies Pipestone 2005
1 Todd Steil Rocori 1991
1 Matt Magers Gaylord 1994
1 Logan Sandgren BOLD 2013
1 Logan Shore Coon Rapids 2013
Perfect Game 1 Chad Lindaman Windom 1985
Pickoffs 4 Jeff Voshell Waseca 1990

Inning

CATEGORY RECORD SCHOOL OPPONENT YEAR
Hits 12 Brainerd Rosemount 1996
Doubles 2 Sauk Centre Greenway 1994
Triples 2 Paynesville Hermantown 2005
Home Runs 2 St. Anthony Village Thief River Falls 2008
Total Bases 12 Brainerd Rosemount
Runs 12 Brainerd Rosemount 1996
Stolen Bases 6 Waseca Red Lake 1990
Walks 7 Slayton Pine Island 1992
Hit By Pitch 4 Hermantown Jackson County Central 2004
Errors 4 Thief River Falls Winona Cotter 2008

Game

CATEGORY RECORD SCHOOL OPPONENT YEAR
At-Bats 48 Totino Grace Red Wing 2012
Hits 21 Delano Hermantown 2004
Doubles 7 Wabasha-Kellogg Chisholm 2009
Triples 3 Delano Hermantown 2004
Home Runs 3 Menahga Sleepy Eye St. Mary's 2003
Total Bases 28 Delano Hermantown 2004
Runs Scored 23 Delano Hermantown 2004
Stolen Bases 16 Waseca Red Lake 1990
Walks 14 Rochester Century Mankato West 2003
Strikeouts 18 Byron Montgomery-Lonsdale 2000
Hit By Pitch 4 Hermantown Jackson County Central 2004
4 Jackson County Central Breck 2007
4 Eden Prairie Dassel-Cokato 2010
4 Fairmont Aitken 2014
Sacrifices 5 Waseca Sleepy Eye 1990
Errors 7 Perham
Pipestone
Minnesota Valley Lutheran
Roseau
2004
2006

Tournament

CATEGORY RECORD SCHOOL YEAR
At-Bats 99 Delano 2004
Hits 41 Delano 2004
Doubles 10 Wabasha-Kellogg 2009
Triples 5 Duluth Denfeld 1947
Home Runs 4 Many
Total Bases 52 Wabasso 2008
Runs Scored 37 New Ulm 2002
Stolen Bases 18 Waseca 1990
Walks 25 Waseca 1990
Hit By Pitch 8 St. Anthony Village
Dassel-Cokato
2006
2007
Strikeouts 28 Byron 2000
Sacrifices 7 Waseca 1990
Errors 15 Nashwauk-Keewatin 2004

Inning

CATEGORY RECORD SCHOOL OPPONENT YEAR
Runs Allowed
Earned Runs Allowed
Hits Allowed
Walks Allowed
Hit By Pitch
Strikeouts

Game

CATEGORY RECORD SCHOOL OPPONENT YEAR
Innings Pitched 13 La Crescent
Red Wing
Totino-Grace
DeLaSalle
Totino-Grace
Red Wing
2009
2012
2012
2012
Runs 23 Hermantown Delano 2004
Earned Runs 16 Duluth East Tartan 2004
Hits 21 Hermantown Delano 2004
Walks 14 Mankato West Rochester Century 2003
Hit By Pitch 4 Hermantown
Jackson County Central
Eden Prairie
Aitken
Jackson County Central
Breck
Dassel-Cokato
Fairmont
2004
2004
2007
2014
Strikeouts 18 Montgomery-Lonsdale Byron 2000

Tournament

CATEGORY RECORD SCHOOL YEAR
Complete Games 3 Waseca
Waseca
Waseca
St. Cloud Cathedral
New ulm Cathedral
Southwestern United
Rocori
Browerville
Delano
Lac qui Parle Valley
BOLD
Mounds View
Fairmont
1987
1988
1990
2003
2005
2006
2010
2012
2012
2012
2013
2014
Innings Pitched 26 Sartell-St. Stephen
DeLaSalle
La Crescent
2005
2009
2009
26 DeLaSalle 2009
26 LaCrescent 2009
Runs Allowed 27 Nashwauk-Keewati 2004
Fewest Runs (Three Games) 0 Richfield 1971
0 St. Agnes 2012
0 Holy Family Catholic 2012
Earned Runs Allowed 21 Chisholm 2009
ERA (Three Games) 0.000 Richfield 1971
0.000 Marshall 1976
0.000 Holy Family Catholic 2012
0.000 St. Agnes 2012
Hits Allowed 32 Chisholm 2009
Fewest Hits Allowed (Three Games) 10 Holy Family Catholic
BOLD
Mounds View
2012
2013
2014
Walks Allowed 20 Duluth East 2004
Fewest Walks (Three Games) 0 Cretin-Derham Hall 2003
Hit By Pitch 5 Maple Grove 2007
5 Eden Prairie 2007
Strikeouts 29 Fergus Falls 2009
Shutouts 3 Richfield 1971
3 St. Agnes 2012
3 Holy Family Catholic 2012
Perfect Game 1 Windom 1985

Summary

CATEGORY SCHOOL RECORD YEAR(S)
Appearances Bemidji 20
Consecutive Appearances Austin 10 1951, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960
State Championships Cretin-Derham Hall 11 1981, 1982, 1986, 1989, 1990, 1992, 1996, 1997, 1998, 2001, 2007
Consecutive State Championships Cretin-Derham Hall 3 1996, 1997, 1998
Consecutive Appearances Austin 10 1951, 1952, 1953, 1954,
1955, 1956, 1957, 1958,
1959, 1960
Runners-Up Austin 6 1952, 1953, 1959, 1962, 1967, 1990
Third Place New Ulm 7 1959, 1966, 1978, 1988,
1990, 1991, 1995
Consolation Champions New Ulm 5 1952, 1964, 1967, 1999, 2001
Games Won Cretin-Derham Hall 43
Games Lost Bemidji 26
Winning Percentage (10 or more games) Richfield .929 1962, 1965, 1967, 1971, 1972

State Tournament Team Appearances

Appearances Team
20 Bemidji
19 New Ulm
19 Austin
19 Cretin-Derham Hall
18 St. Cloud Cathedral
17 Greenway, Coleraine
17 Grand Rapids
13 Little Falls
12 Brainerd
10 Melrose
10 Hermantown
10 Minnetonka

State Tournament Appearances - Consecutive

Consecutive Appearances Team and Years
10 Austin (1951-1960)
8 Grand Rapids (1977-1984)
7 Bemidji (1968-1974)
6 Rosemount ( 1993-1998)
5 Mankato (1955-1959)
5 Windom (1983-1987)
5 Minnetonka (1992-1996)
5 Hermantown (2001-2005)
4 St. Cloud Cathedral (2001-2004)
4 Cretin-Derham Hall (1995-1998)
4 Greenway, Coleraine (1986-1989)
4 Greenway, Coleraine (1991-1994)
4 Little Falls (1957-1960)
4 Maple Grove (1998-2001)
4 New Ulm (1988-1991)
4 Osseo (1990-1993)
4 St. James ( 1979-1982)
4 Sleepy Eye St. Mary’s (2001-2004)
4 Stillwater (2008-2011)

State Championships

State Titles School
11 Cretin-Derham Hall
8 St. Cloud Cathedral
5 Minneapolis Washburn
4 Greenway, Coleraine
4 Richfield
4 Sleepy Eye St. Mary’s
3 Coon Rapids

State Championships - Consecutive

Consecutive Titles Team Years
3 Cretin-Derham Hall 1996-1998
2 Cretin-Derham Hall 1981-1982
2 Cretin-Derham Hall 1989-1990
2 Minneapolis Washburn 1959-1960
2 Richfield 1971-1972
2 Greenway, Coleraine 1986-1987
2 Windom 1984-1985
2 Sleepy Eye St. Mary’s 2006-2007
2 Eden Valley-Watkins 2010-2011
2 Mounds View 2013-2014

Runners Up

Runners Up Team
6 Austin
3 Fairmont
3 Bemidji
3 Hibbing
3 Melrose
3 Breck
2 Waseca
2 New Ulm
2 Hopkins
2 Minneapolis Washburn
2 Osseo
2 St. Cloud Apollo
2 Sleepy Eye
2 Winona Cotter
2 Grand Rapids
2 Eden Prairie
2 Cretin-Derham Hall
2 Rocori

Third Place Finishes

Third Place Team
7 New Ulm
5 Grand Rapids
4 Little Falls
4 Tracy
3 Fairmont
3 Springfield
3 Park Center
3 Edina
3 Perham
3 Hermantown
3 Minnetonka
2 Winona Cotter
2 Cretin-Derham Hall
2 Luverne
2 St. Agnes

Consolation Championships

Consolation Champions Team
5 New Ulm
3 Anoka
3 Bemidji
2 Austin
2 Melrose
2 Rosemount
2 LaCrescent
2 Park Rapids
2 Chaska
2 Eden Prairie
2 Rochester Lourdes
2 Wabasha-Kellogg

State Tournament Games

Games Team
56 Austin
52 Cretin-Derham Hall
51 St. Cloud Cathedral
50 New Ulm
47 Bemidji
40 Greenway, Coleraine
39 Grand Rapids
36 Little Falls
32 Brainerd
28 Mankato

State Tournament Wins

Wins Team
43 Cretin-Derham Hall
35 St. Cloud Cathedral
32 Austin
30 New Ulm
22 Greenway, Coleraine
22 Grand Rapids
22 Bemidji
21 Minneapolis Washburn
20 Little Falls
16 Sleepy Eye St. Mary’s

State Tournament Losses

Losses Team
28 Bemidji
24 Austin
20 New Ulm
18 Greenway, Coleraine
17 Grand Rapids
16 Little Falls
16 Mankato
16 Brainerd
15 Melrose
15 Minnetonka

State Tournament Won-Loss Percentage - Minimum 10 Games

W/L Percentage Team
.929 (13-1) Richfield
.844 (43-9) Cretin-Derham Hall
.842 (16-3) Sleepy Eye St. Mary’s
.833 (10-2) Rochester Lourdes
.800 (12-3) Edina
.777 (21-6) Mpls. Washburn
.765 (13-4) Coon Rapids
.765 (13-4) Eden Prairie
.750 (9-3) Waseca
.750 (9-3) Eden Valley-Watkins

State Champions

YEAR SCHOOL COACH
1947 St. Cloud Tech
1948 Chisholm Bill Loushine
1949 Minneapolis Edison
1950 Duluth Denfeld Walter Hunting
1951 Redwood Falls Jerry Richey
1952 Halstad
1953 St. Paul Washington
1954 Austin Dick Seltz
1955 Minneapolis Washburn
1956 St. Paul Washington
1957 Little Falls Louie Fillippi
1958 St. Paul Johnson
1959 Minneapolis Washburn Jim Cosgrove
1960 Minneapolis Washburn Jim Cosgrove
1961 North St. Paul
1962 Richfield Gene Olive
1963 Minneapolis Washburn Jim Cosgrove
1964 Austin Dick Seltz
1965 Richfield Gene Olive
1966 Bloomington Kennedy
1967 Hastings Gil Rynda
1968 Edina Duane Baglien
1969 Minneapolis Washburn Jim Cosgrove
1970 Albany
1971 Richfield Jim Hare
1972 Richfield Jim Hare
1973 Bemidji
1974 Owatonna Hugh Miller
1975 Bloomington Kennedy
1976 A – Babbitt
1976 AA – Hill-Murray
1977 A – St. Cloud Cathedral Bob Karn
1977 AA – St. Peter Tom Burg
1978 A – Plainview Jarvis Anderson
1978 AA – Grand Rapids Bob Streetar
1979 A – St. James Howard Schmidtke
1979 AA – Little Falls Don Sorenson
1980 A – St. Cloud Cathedral Bob Karn
1980 AA – Coon Rapids Ken Sundstrom
1981 A – Sleepy Eye Don Boelter
1981 AA – Cretin Dennis Denning
1982 A – Sauk Centre Joe Sczublewski
1982 AA – Cretin Dennis Denning
1983 A – Staples Jerry Riewer
1983 AA – Edina Jim Luther
1984 A – Windom Dean Jaacks
1984 AA – Grand Rapids Bob Streetar
1985 A – Windom Dean Jaacks
1985 AA – St. Cloud Apollo Mike Carr
1986 A – Greenway Bill Hare
1986 AA – Cretin Dennis Denning
1987 A – Greenway Bill Hare
1987 AA – Willmar
1988 A – St. Cloud Cathedral Bob Karn
1988 AA – Owatonna Dale Timm
1989 A – Mankato Loyola Chris Biehn
1989 AA – Cretin-Derham Hall Dennis Denning
1990 A – Waseca Tink Larson
1990 AA – Cretin-Derham Hall Dennis Denning
1991 A – Greenway Bill Hare
1991 AA – Stillwater Don Campbell
1992 A – Rocori Roger Illies
1992 AA – Cretin-Derham Hall Dennis Denning
1993 A – Greenway, Coleraine Bill Hare
1993 AA – Coon Rapids Jerry Coe
1994 A – Sibley East Don Sauter
1994 AA – Henry Sibley Nick Whaley
1995 A – Crookston Jim Simon
1995 AA – Brainerd Lowell Scearcy
1996 A – Rochester Lourdes Doug Hudson
1996 AA – Cretin-Derham Hall Jim O’Neill
1997 A – Cherry
1997 AA – Cretin-Derham Hall Jim O’Neill
1998 A – Sibley East Don Sauter
1998 AA – Cretin-Derham Hall Jim O’Neill
1999 A – Montgomery-Lonsdale Bruce Davis
1999 AA – Hastings Mike ‘Doc’ Louden
2000 A – Sleepy Eye Bruce Belseth
2000 AA – St. Michael-Albertville Paul Schumm
2000 AAA – Brainerd Lowell Scearcy
2001 A – St. Agnes
2001 AA – St. Cloud Cathedral Bob Karn
2001 AAA – Cretin-Derham Hall Jim O’Neill
2002 A – Sleepy Eye St. Mary’s Bruce Woitas
2002 AA – Rochester Lourdes Doug Hudson
2002 AAA – New Ulm Jim Senske
2003 A – Howard Lake-Waverly-Winstead Jeff Swenson
2003 AA – St. Cloud Cathedral Bob Karn
2003 AAA – Rochester Century Keith Kangas
2004 A – Sleepy Eye St. Mary’s Bruce Woitas
2004 AA – Jackson County Central Tyrone Wacker
2004 AAA – Eden Prairie Mike Halloran
2005 A – New Ulm Cathedral Bob Weier
2005 AA – Paynesville Brad Skoglund
2005 AAA – Lakeville Mark Zeise
2006 A – Sleepy Eye St. Mary’s Bruce Woitas
2006 AA – St. Anthony Village Troy Urdahl
2006 AAA – Apple Valley Allen Iversen
2007 A – Sleepy Eye St. Mary’s Bruce Woitas
2007 AA – St. Cloud Cathedral Bob Karn
2007 AAA – Cretin-Derham Hall Jim O’Neill
2008 A – Wabasso Chad Olson
2008 AA – St. Anthony Village Troy Urdahl
2008 AAA – Coon Rapids Jerry Coe
2009 A – MACCRAY Ted Perry
2009 AA – LaCrescent Rick Boyer
2009 AAA – St. Michael-Albertville Paul Schumm
2010 A – Eden Valley-Watkins Mike Tomsche
2010 AA – Cold Spring Rocori Jeff Illies
2010 AAA – Eden Prairie Mike Halloran
2011 A – Eden Valley-Watkins Mike Tomsche
2011 AA – St. Cloud Cathedral Bob Karn
2011 AAA – Burnsville Mick Scholl
2012 A – St. Agnes Mike Streitz
2012 AA – Holy Family Catholic Bryan DeLorenzo
2012 AAA – Eastview Tom Strey
2013 A - BOLD Brian Kingery
2013 AA - Kasson-Mantorville Broc Threinen
2013 Mounds View Jon Nuss
2014 A - New Life Academy Dave Darr
2014 AA - St. Cloud Cathedral Bob Karn
2014 Mounds View Mark Downey

State Championship Coaches

State Championship Coaches School Championships Year(s)
Anderson, Jarvis Plainview 1 1978
Baglien, Duane Edina 1 1968
Biehn, Chris Mankato Loyola 1 1989
Belseth, Bruce Sleepy Eye 1 2000
Boelter, Don Sleepy Eye 1 1981
Boyer, Rick LaCresecent 1 2009
Burg, Tom St. Peter 1 1977
Campbell, Don Stillwater 1 1991
Carr, Mike St. Cloud 1 1985
Coe, Jerry Coon Rapids 2 1993, 2008
Collins, Ryan St. Agnes 1 2001
Cosgrove, Jim Minneapolis Washburn 4 1959, 1960, 1963, 1969
Darr, Dave New Life Academy 1 2014
Davis, Bruce Montgomery-Lonsdale 1 1999
DeLorenzo, Bryan Holy Family Catholic 1 2012
Denning, Dennis Cretin-Derham Hall 6 1981, 1982, 1986, 1989, 1990, 1992
Downey, Mark Mounds View 1 2014
Fillippi, Louie Little Falls 1 1967
Hare, Bill Greenway 4 1986, 1987, 1991, 1993
Hare, Jim Richfield 2 1971, 1972
Halloran, Mike Eden Prairie 2 2004, 2010
Hudson, Doug Rochester Lourdes 2 1996, 2002
Iversen, Allen Apple Valley 1 2006
Illies, Jeff Rocori 1 2010
Illies, Roger Rocori 1 1992
Kangas, Keith Rochester Century 1 2003
Karn, Bob St. Cloud Cathedral 8 1977, 1980, 1988, 2001, 2003, 2007, 2011, 2014
Kingery, Brian BOLD 1 2013
Larson, Tink Waseca 1 1990
Louden, Mike ‘Doc’ Hastings 1 1999
Luther, Jim Edina 1 1983
Miller, Hugh Owatonna 1 1974
Nuss, Jon Mounds View 1 2013
Olive, Gene Richfield 2 1962, 1965
Olson, Chad Wabasso 1 2008
O’Neill, Jim Cretin-Derham Hall 5 1996, 1997, 1998, 2001, 2007
Perry, Ted MACCRAY 1 2009
Richey, Jerry Redwood Falls 1 1951
Riewer, Jerry Staples 1 1983
Rynda, Gil Hastings 1 1967
Sauter, Don Sibley East 2 1994, 1998
Scearcy, Lowell Brainerd 2 1995, 2000
Scholl, Mick Burnsville 1 2011
Schmidtke, Howard St. James 1 1979
Sczublewski, Joe Sauk Centre 1 1982
Schumm, Paul St. Michael-Albertville 2 2000, 2009
Seltz, Dick Austin 2 1954, 1964
Senske, Jim New Ulm 1 2002
Skoglund. Brad Paynesville 1 2005
Sorenson, Don Little Falls 1 1979
Streetar, Bob Grand Rapids 2 1978, 1984
Streitz, Mike St. Agnes 1 2012
Strey, Tom Eastview 1 2012
Sundstrom, Ken Coon Rapids 1 1980
Swenson, Jeff Howard Lake-Waverly 1 2003
Threinen, Broc Kasson-Mantorville 1 2013
Timm, Dale Owatonna 1 1988
Tomsche, Mike Eden Valley-Watkins 2 2010, 2011
Urdahl, Troy St. Anthony Village 2 2006, 2008
Wacker, Tyrone Jackson County Central 1 2004
Weier, Bob New Ulm Cathedral 1 2005
Woitas, Bruce Sleepy Eye St. Mary’s 4 2002, 2004, 2006, 2007
Zeise, Mark Lakeville 1 2005

*Cretin High School won three state championships before the all-boys school merged with Derham Hall – an all-girls school – in 1987.
 

Most Popular

  • Pitcher sparks young, thin Park Center

  • 04/17/2012, 5:57pm CDT, By JIM PAULSEN, Star Tribune
  • After a 1-19 season in 2011, new Park Center baseball coach Shannon Blansette has been searching for something to give the program a spark.
  • Read More