Burnsville's Bo Hellquist (face to camera) celebrated with teammates after hitting a two-run single in the seventh inning, securing a 6-5 victory and the Class 3A baseball championship for the Blaze against Maple Grove. Marlin Levison, Star Tribune
Rank | Team | Prev. |
---|---|---|
1 | Burnsville | NR |
2 | Eden Prairie | NR |
3 | Maple Grove | NR |
4 | Coon Rapids | NR |
5 | Eastview | NR |
6 | Forest Lake | NR |
7 | Hill-Murray | NR |
8 | Hopkins | NR |
9 | Robbinsdale Armstrong | NR |
10 | Stillwater | NR |
11 | Eagan | NR |
12 | Minnetonka | NR |
13 | Centennial | NR |
14 | Rochester Century | NR |
15 | Grand Rapids | NR |
16 | Wayzata | NR |
17 | Bemidji | NR |
18 | Brainerd | NR |
19 | Cretin-Derham Hall | NR |
20 | St. Thomas Academy | NR |
Also receiving votes: Bloomington Kennedy, Totino-Grace, East Ridge, Robbinsdale Cooper, Andover, Osseo, Rochester John Marshall, Cambridge-Isanti, Lakeville South, Blaine, Mahtomedi, Prior Lake, Chanhassen, Duluth East, Shakopee
Rank | Team | Prev. |
---|---|---|
1 | St. Cloud Cathedral | NR |
2 | La Crescent | NR |
3 | Delano | NR |
4 | Fairmont | NR |
5 | Little Falls | NR |
6 | St. Anthony Village | NR |
7 | Albany | NR |
8 | Holy Family | NR |
9 | Paynesville | NR |
10 | Marshall | NR |
11 | New Ulm | NR |
12 | Proctor | NR |
13 | Dassel-Cokato | NR |
14 | Rocori | NR |
15 | Morris Area | NR |
16 | Fergus Falls | NR |
17 | Minnehaha Academy | NR |
18 | Luverne | NR |
19 | Mora | NR |
20 | Perham | NR |
Also receiving votes: Glencoe/Silver Lake, Worthington, Zumbrota-Mazeppa, LeSueur-Henderson, Long Prairie-Grey Eagle, Kasson-Mantorville, Cold Spring, Litchfield, DeLaSalle, Pipestone Area, Hermantown, Atwater-Cosmos-Grove City, Minnewaska, Concordia Academy, Holdingford, Cloquet, East Grand Forks, New London-Spicer, Providence Academy, Pierz, Melrose, St. Paul Academy, Sauk Centre, Jackson County Central, St. Peter, Lac qui Parle Valley, Staples-Motley, Pequot Lakes, St. Croix Lutheran, Foley, Redwood Valley
Rank | Team | Prev. |
---|---|---|
1 | Eden Valley-Watkins | NR |
2 | Sleepy Eye St. Mary's | NR |
3 | West Lutheran | NR |
4 | Deer River | NR |
5 | Randolph | NR |
6 | Mankato Loyola | NR |
7 | Kenyon-Wanamingo | NR |
8 | New Ulm Cathedral | NR |
9 | Braham | NR |
10 | Wabasha-Kellogg | NR |
11 | Lake Crystal-Wellcome Memorial | NR |
12 | Hayfield | NR |
13 | St. Agnes | NR |
14 | Browerville | NR |
15 | Southland | NR |
16 | Blackduck | NR |
17 | Adrian | 10 |
18 | Norman County | NR |
19 | Tracy-Milroy-Balaton | 10 |
20 | Red Lake County | NR |
Also receiving votes: Mayer Lutheran, MACCRAY, Murray County Central, Ely, Canby, Osakis, Hinckley-Finlayson, Ortonville, Upsala/Swanville Area, Nashwauk-Keewatin, New York Mills, Win-E-Mac, St. John’s Prep, Mountain Lake-Butterfield-Odin, Martin County West